Zapisz się na newsletter!

Najlepsze słowniki do nauki angielskiego i… jak z nich korzystać?

KATEGORIE » Jak się uczyć? » Najlepsze słowniki do nauki angielskiego i… jak z nich korzystać?

2015-05-18 15:22

Z czego korzystasz jeśli chcesz przetłumaczyć jakieś słówko na angielski?

Ze słownika? Google translate? A może po prostu google?

Opcji jest oczywiście sporo. Jednak pamiętaj, że źródło jest ważne, ale sposób korzystania z tego źródła jest kluczowy.


O co chodzi?

Ostatnio napisała do mnie Magda, której koleżanka w swoim wypracowaniu napisała: ”sparrow - one of the most traditional Polish cakes during Easter" i tak oto ptak mazurek vel wróbel polny został ciastem. Są różne słowniki. W najprostszym, kieszonkowym słowniku znajdziemy jedno tłumaczenie zazwyczaj bez podanego kontekstu. A przecież nie o to koleżance chodziło. Gdy podany jest kontekst, zdarza się, że pomijamy go. A to błąd.

BARDZO częstym błędem osób uczących się angielskiego jest dosłowne TŁUMACZENIE z j. polskiego na j. angielski. Szukamy w słowniku polsko-angielskim słówka, znajdujemy je i od razu budujemy z nim zdanie. Dalej, tworzymy zdania w oparciu o składnię polską. Myślimy najpierw po polsku, potem układamy w głowie zdanie posługując się znanymi słówkami. Taki schemat nauki prowadzi do wyrobienia złego nawyku, który trudno jest zmienić.

Oczywiście nikt nie jest tu winny. Takie błędy wynikają z braku wiedzy o tym, jak szukać, żeby znaleźć to, czego szukamy.
 

Zaczynamy od skompletowania najlepszych słowników. 

Darmowe słowniki angielsko-polskie i polsko-angielskie online znajdziesz tutaj:

http://pl.bab.la/slownik/polski-angielski/ - słownik podaje w nawiasach kontekst - koniecznie zwróć na to uwagę (spróbuj znaleźć słowo „mazurek” oznaczające „ciasto”). Słownik podaje również wiele zdań z przykładami użycia słówka lub zwrotu, wraz z tłumaczeniem.

https://www.diki.pl - jeśli masz włączone głośniki, usłyszysz wymowę każdego słówka (oprócz tego znajdziesz transkrypcję fonetyczną). Oczywiście tłumaczenie słówka i sporo przykładowych zdań (bez tłumaczenia na polski)

Darmowy słownik angielsko-angielski i angielsko-polski Cambridge: http://dictionary.cambridge.org (jeśli chcesz korzystać wyłącznie z jednego słownika, polecam właśnie ten). Oprócz wymowy (pojawia się po kliknięciu w głośnik), transkrypcji fonetycznej znajdziemy w nim przede wszystkim jasną i klarowną definicję w języku angielskim, przykładowe zdania oraz tłumaczenie na język polski. 

http://www.thefreedictionary.com/sparrow to nie tylko słownik angielsko-angielski, angielski-polski, słownik słownictwa finansowego, medycznego i prawnego, skrótowców i idiomów, to także encyklopedia.

Korzystanie ze słownika angielsko-angielskiego jest wręcz niezbędne. Czytanie, zapisywanie, wreszcie nauka definicji słowa po angielsku NIESAMOWICIE szybko poprawia płynność językową, błyskawicznie rozwija zasób słownictwa i pozwala pokonać wszelkie opory. 
 

Jak się uczyć?

Najlepiej zapisz sobie definicję słówka wraz z przykładem użycia. Jasne, że wymaga to trochę więcej czasu, ale właśnie dzięki temu słówko to ma dużo większą szansę na wejście do Twojej pamięci długotrwałej. Wypowiedz na głos i słówko, i definicję. Wyobraź sobie, że chcesz wytłumaczyć komuś, co to słówko oznacza. Zobaczysz, że z czasem sam zaczniesz tworzyć swoje własne definicje słów i będzie Ci to przychodziło z łatwością. Zauważysz potężne zmiany w tempie i swobodzie wypowiadania się, Twoje wypowiedzi zaczną „płynąć” i będziesz automatycznie myśleć po angielsku, bez żadnej potrzeby tłumaczenia z polskiego na angielski.

 

Pamiętaj też, że czasem warto nauczyć się dobrze jednego słowa, poznać konteksty jego użycia i nauczyć się je wyjaśnić, po czym zapamiętać na bardzo długo, niż 10 słówek, których nie jesteś pewien, jak użyć w zdaniu i które za kilka dni zapomnisz. 

Gdy szukasz słówka, sprawdź dokładnie w jakim kontekście występuje. Jeśli słownik go nie podaje, poszukaj w innym słowniku. Gdy znajdziesz szukane słówko, wpisz je do słownika i sprawdź czy w drugą stronę pojawi się znaczenie, o które Ci chodzi.

Koniecznie wpisz słówko do słownika angielsko-angielskiego, zapoznaj się z kontekstami użycia.

Zwracaj uwagę na to czy słówko występuje z przyimkami, czy jest używane w liczbie pojedycznej, czy mnogiej. Nie zapamiętuj tylko jednego słówka, a całe zdanie lub jego fragment. Jeśli jesteś wzrokowcem, zapamiętuj obraz tego zdania. Ucz się kontekstów, wyobrażaj sobie w jakiej konkretnie sytuacji mógłbyś użyć tego słowa.

Polecam jeszcze jeden trik :) Jeśli chcesz być pewien czy konkretny zwrot lub zdanie faktycznie występuje w języku angielskim, wygooglaj go. Zwróć uwagę na wyniki wyszukiwania, ile ich jest oraz na strony internetowe, na których został użyty. Jeśli są to strony anglojęzyczne i dany zwrot tam faktycznie jest, możesz być spokojny, na pewno jest poprawny.

Jeśli jednak stron jest stosunkowo mało i na pierwszej stronie wyszukiwarki pojawiają się angielskie wersje stron różnych krajów (tłumaczenia), proponowałabym jeszcze raz zweryfikować nasz zwrot, może jednak trzeba go przeformułować?

Zdecydowanie nie polecam narzędzia do bezpośrednich tłumaczeń „google translate” z prostego powodu. Może nauczyć złych nawyków. Mimo, że to szybkie narzędzie, które ma rzekomo „oszczędzić Twój czas”, w praktyce może zabrać Ci go całkiem sporo gdy okaże się, że przesłałeś komuś maila z niewłaściwym komunikatem, którego trzeba odkręcić…


Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny, będę wdzięczna za Twój komentarz poniżej :)
 

  
Podobne wpisy
 • pinch_blog_4x3.jpg

  DAY 25/30

  Time for DAY 25!

  wyzwanie angielski nauka słówek
 • sustain_Fotor_4x3.jpg

  Day 3/30

  Good Morning! :)

  Hope you’ll have a wonderful FRIDAY the 13th! :)
  Dzień dobry! Wspaniałego piątku 13-go Ci życzę!

  Time for DAY 3!
  Czas na DZIEŃ 3!

  wyzwanie
 • 311px-CollageMadrid.jpg

  ESTILO MADRILEÑO - Madrid Style!

  When you ask people about their first impressions of Madrid, the most common response tends to be a kind of "this place is crazy!", “It’s magnetic”, “This place has a magic”. Although New York claims the title of "the city that never sleeps," Madrid is just right behind it, if not the truly candidate to this title. Madrileños and foreigners alike roam the streets at all hours, going from tapas bar to bar, from bar to nightclub, and from nightclub to after-hours.

 

Komentarze

 • jolanta witkowska
  2015-05-18 23:41

  Bardzo przydatny!!!! Dziękuję Agnieszko za ten artykuł. Bardzo mi pomógł.

NEW CHALLENGE! 13 Days With Real-Life English

NOWE WYZWANIE! 13 dni z praktycznym angielskim! 

Dowiedz się więcej!


KUP E-BOOK Z WYZWANIA!

Witaj na BLOGU!

Autorzy bloga języki i podróże

Jeśli poszukujesz inspiracji, motywacji i skutecznych sposobów na naukę języków obcych a podróże są Twoim hobby jesteś we właściwym miejscu :) 

Newsletter
Lista tagów
wyzwanie angielski praktyczny angielski real life english USA Podróż do USA Amerykanie ebook wyzwanie angielski nauka słówek read in English aktywny wypoczynek materiały nauka angielskiego rosyjski czarny humor blog językowy wyzwanie fluency markers angielski słówka poprawiające płynność gramatyka angielski English article get up early jak się uczyć angielski słówka wyzwanie jak się uczyć opis książki po angielsku ciekawy opis książki po angielsku recenzja książki po angielsku poprawne zdania pisanie po angielsku sposoby nauki matura słuchanie listening rozmowa kwalifikacyjna job interview przydatne linki rozmowa o pracę nauka angielskiego język angielski konto bankowe zarabianie kurs w Rosji kurs językowy w Moskwie piosenki rosyjskie mama ljuba faszywi przyjaciele Serebro Серебро Диверсанты angielski matura wypracowania motywacja jak się uczyć słownik angielski słownik angielsko-polski słownik polsko-angielski najlepsze słowniki do angielskiego konkurs nauka alfabetu rosyjskiego nauka rosyjskiego rosyjski od podstaw petersburg kurs rosyjskiego nowosci hiszpanski angielski Motywacja słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku teściowa подарок тёще тёща strony do nauki angielskiego słówka po angielsku nauka słówek po angielsku USA Podróż do USA ubezpieczenie do Rosji wiza rosyjska słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku motywacja cytat angielski piosenki angielskie słówko dnia łączniki konwersacyjne konwersacje śmiać się rosyjski cмеяться над кем-либо gra słów po rosyjsku żart po rosyjsku russian beginner początkujący rosyjski wyzwanie z rosyjskim wyzwanie rosyjski mail wyzwanie mail rosyjski rosyjski wyzwanie mail wyzwanie rosyjski wyzwanie rosyjski email jak się uczyć jak nauczyć się angielskiego za darmo książki zmiana życia Wyzwanie Angielski wyzwanie językowe skuteczna nauka języka obcego kalendarz wyzwań do pobrania kalendarz wyzwań nowe słówka aplikacja ANKI darmowa nauka języka obcego Present Continuous jak uczyć się angielskiego nauka języka angielskiego wiza rosyjska Jak otrzymać wizę do Rosji wiza do Rosji wiza rosyjska auka słówek skuteczna nauka słówek aplikacja ANKI nauka nowych słówek język angielski podręczniki do nauki rosyjskiego materiały do nauki rosyjskiego nauka języka rosyjskiego nauka języka obcego metody triki wskazówki nauka języka obcego jak nauczyć się języka
Facebook