Zapisz się na newsletter!

Gramatyka - ale po co?

KATEGORIE » Nauka angielskiego » Gramatyka... w kontekstach! » Gramatyka - ale po co?

2015-04-23 13:53

„Nie chcę uczyć się gramatyki”, „Gramatyka nie jest mi do niczego potrzebna”, „Chcę mówić, a nie uczyć się gramatyki”…

To jedne z najczęstszych zdań, jakie słyszę, kiedy pytam osoby uczące się angielskiego, na czym im najbardziej zależy w nauce.

Jednak gdy dopytuję jak ważne jest to, czy wypowiedzi będą poprawne czy nie, zazwyczaj słyszę: „oczywiście”, „nie chcę brzmieć jak: kali jeść, kali pić”. 

Wiem, że powszechna niechęć do gramatyki ma swoje źródła w szkolnictwie. W większości szkół nauka angielskiego przebiega w ten sam sposób: podręcznik do nauki zmieniający się tyle razy, ile nauczyciel do angielskiego, wkuwanie słówek i wykonywanie ćwiczeń gramatycznych w książce i ćwiczeniach. 

Po co? Uczymy się, że są czasy w angielskim, że jest strona bierna, robimy milion ćwiczeń, a gdy wreszcie stajemy w realnej sytuacji życiowej oko w oko z osobą mówiącą do nas po angielsku, nagle mamy pustkę w głowie, bo żadne zdanie z ćwiczeń gramatycznych, które się wykonało, nie pasuje do aktualnej sytuacji. Nie wiemy co powiedzieć, jakich słów użyć, a przecież już od tylu lat „uczymy się angielskiego”. 

Nasuwa się tutaj jedna oczywista, ale wartościowa myśl. Nie ważne jak długo się uczysz, ważne JAK. 

Jakość wygrywa z ilością. Ale to chyba nie jest odkrycie roku, prawda? :) 

Jakość nauki oznacza świadomość tego, czego się uczymy i po co.

Jednak w szkole nikt nie mówi o jakości. To dlatego gdy pilnie potrzebujemy lub/i chcemy nauczyć się angielskiego, od razu chcemy mówić i komunikować się, a wizja wykonywania ćwiczeń gramatycznych powoduje reakcje niemalże alergiczne.

Każdy z nas ucząc się języka powinien wiedzieć, że gramatyka to nie jest coś, co istnieje oddzielnie w oderwaniu od języka, od komunikacji międzyludzkiej. Codziennie posługujemy się wieloma konstrukcjami gramatycznymi, ale robimy to nieświadomie. Dlatego, że nie uczyliśmy się gramatyki w szkole. Nauczyliśmy się jej ucząc się mówić w swoim ojczystym języku.

Oczywiście są osoby, które lubią zgłębiać język, potrzebują analizować i zrozumieć skąd, dlaczego i po co. Jednak jeśli Ty jesteś typem, który nie chce pracować nad analizą języka, a chcesz szybko mówić, tak czy tak będziesz uczyć się gramatyki. Możesz to jednak zrobić ucząc się inaczej niż w szkole. Z pełną świadomością. Naturalnie. 

Gramatyka nie jest taka straszna. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest przedstawiona. Czy w zupełnym oderwaniu od rzeczywistych życiowych sytuacji? Czy jako ważna część dużej całości, która łączy i sprawia, że nasza komunikacja z drugim człowiekiem jest… skuteczna?

Chcę ułatwić Ci zadanie i zaproponować gotowe rozwiązania. Już niedługo na blogu i na facebooku ruszą specjalnie Wyzwania #speakcorrectenglish.

W każdym dniu znajdziesz na blogu, na facebooku lub na swojej skrzynce mailowej gotowe zdanie poprawne gramatycznie, osadzone w konkretnym kontekście sytuacyjnym.

Twoim zadaniem będzie stworzyć swoje zdanie w oparciu o polecenie. 

Nic prostszego. Twoim zadaniem będzie przez cały dzień myśleć o tej konkretnej sytuacji i opisywać ją w myślach. Właściwą konstrukcję poznasz przy okazji. Wystarczy, że zajrzysz do maila, na nasz blog lub na facebooka. 

Czas mówić poprawnie i pozbyć się wszystkich błędów i blokad! A przy okazji świetnie się bawić! :) 

Jeśli podoba Ci się pomysł, zostaw komentarz lub kciuka w górę!

Informacje o nowych wydarzeniach znajdziesz na naszym blogu i na facebooku! Zaglądaj codziennie!

Jeśli czujesz, że chcesz uczyć się języka w sposób świadomy, ciekawy i angażujący Cię w pełni, zapraszam Cię do miejsca, w którym możesz swobodnie mówić po angielsku, nie przejmować się błędami, poznać pozytywnych ludzi, którzy również uczą się angielskiego i otrzymać powiadomienia o nowych wydarzeniach - WYZWANIACH JĘZYKOWYCH, dzięki którym możesz poprawić swój angielski i doświadczyć niesamowitych efektów. Zapraszam Cię do naszej grupy na facebooku: Just Talk oraz do polubienia naszego fanpage’a Języki i Podróże!

  
Podobne wpisy
 

Komentarze

 • ng
  2015-04-30 15:05

  jestem za!!

 • agata
  2015-04-25 11:53

  Bardzo fajny pomysl!

 • Aneta_79
  2015-04-25 00:54

  Zglaszam sie:) Ja akurat lubie gramatyke:) lubie wiedziec skad, po co i dlaczego.

 • Ola
  2015-04-24 22:07

  Nie mogę sie doczekać! <3

 • Lena
  2015-04-24 20:39

  biorę udział ! :)

 • Monika
  2015-04-24 18:04

  Jestem za! :)

 • Lidka
  2015-04-24 11:05

  Świetny pomysł , jestem za , tylko czy czasu starczy ?? :)

 • m-ja
  2015-04-24 10:14

  Niestety, nigdy nie uczyłam się angielskiego:( teraz po kilkudziesięciu latach czas najwyższy zacząć. Staram się oglądam tv - nawet jak nie rozumiem co mówią zawsze z kontekstu wyłapię o co chodzi, słucham radia BBC żeby osłuchać się z językiem, jestem w stanie czytać proste teksty, a nawet średniozaawansowane - jak nie rozumiem nie przejmuje się - tłumacz istnieje ;) natomiast z mówieniem gorzej - wstydzę sie mowic przy polaku ktory zna dobrze angielski, natomiast gramatyka to dla mnie horror :( nie dziwie sie skoro sie nie uczylam, wiem ze anglik zrozumie o co mi chodzi ale w towarzystwie naszych milcze jak grób...help!!!

 • Marek
  2015-04-24 00:29

  Podoba mi się :)

 • Asia
  2015-04-23 22:00

  świetny pomysł :)

 • Jolanta Witkowska
  2015-04-23 16:46

  Ja rowniez-)

 • Agata Ros
  2015-04-23 15:28

  Podbijam. Też chcę wziąć udział :)

 • Anne
  2015-04-23 15:00

  Super pomysł, na pewno wezmę udział. :)

NEW CHALLENGE! 13 Days With Real-Life English

NOWE WYZWANIE! 13 dni z praktycznym angielskim! 

Dowiedz się więcej!


KUP E-BOOK Z WYZWANIA!

Witaj na BLOGU!

Autorzy bloga języki i podróże

Jeśli poszukujesz inspiracji, motywacji i skutecznych sposobów na naukę języków obcych a podróże są Twoim hobby jesteś we właściwym miejscu :) 

Newsletter
Lista tagów
wyzwanie angielski praktyczny angielski real life english USA Podróż do USA Amerykanie ebook wyzwanie angielski nauka słówek read in English aktywny wypoczynek materiały nauka angielskiego rosyjski czarny humor blog językowy wyzwanie fluency markers angielski słówka poprawiające płynność gramatyka angielski English article get up early jak się uczyć angielski słówka wyzwanie jak się uczyć opis książki po angielsku ciekawy opis książki po angielsku recenzja książki po angielsku poprawne zdania pisanie po angielsku sposoby nauki matura słuchanie listening rozmowa kwalifikacyjna job interview przydatne linki rozmowa o pracę nauka angielskiego język angielski konto bankowe zarabianie kurs w Rosji kurs językowy w Moskwie piosenki rosyjskie mama ljuba faszywi przyjaciele Serebro Серебро Диверсанты angielski matura wypracowania motywacja jak się uczyć słownik angielski słownik angielsko-polski słownik polsko-angielski najlepsze słowniki do angielskiego konkurs nauka alfabetu rosyjskiego nauka rosyjskiego rosyjski od podstaw petersburg kurs rosyjskiego nowosci hiszpanski angielski Motywacja słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku teściowa подарок тёще тёща strony do nauki angielskiego słówka po angielsku nauka słówek po angielsku USA Podróż do USA ubezpieczenie do Rosji wiza rosyjska słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku motywacja cytat angielski piosenki angielskie słówko dnia łączniki konwersacyjne konwersacje śmiać się rosyjski cмеяться над кем-либо gra słów po rosyjsku żart po rosyjsku russian beginner początkujący rosyjski wyzwanie z rosyjskim wyzwanie rosyjski mail wyzwanie mail rosyjski rosyjski wyzwanie mail wyzwanie rosyjski wyzwanie rosyjski email jak się uczyć jak nauczyć się angielskiego za darmo książki zmiana życia Wyzwanie Angielski wyzwanie językowe skuteczna nauka języka obcego kalendarz wyzwań do pobrania kalendarz wyzwań nowe słówka aplikacja ANKI darmowa nauka języka obcego Present Continuous jak uczyć się angielskiego nauka języka angielskiego wiza rosyjska Jak otrzymać wizę do Rosji wiza do Rosji wiza rosyjska auka słówek skuteczna nauka słówek aplikacja ANKI nauka nowych słówek język angielski podręczniki do nauki rosyjskiego materiały do nauki rosyjskiego nauka języka rosyjskiego nauka języka obcego metody triki wskazówki nauka języka obcego jak nauczyć się języka
Facebook