Zapisz się na newsletter!

Motywacja jest PRZEREKLAMOWANA!

KATEGORIE » Jak się uczyć? » Motywacja jest PRZEREKLAMOWANA!

2015-01-28 10:14

Czy byłeś kiedyś zmotywowany do nauki języka? 

Zapisałeś się na kurs, wyjechałeś za granicę, zacząłeś uczyć się słówek, słuchać audio-kursu… Po czym po kilku dniach, może kilkunastu, przestałeś?

Pierwotna motywacja wystarczyła na dobry początek, ale stopniowo zaczynała się kurczyć wraz z Twoim czasem, jaki przeznaczałeś na naukę… aż nauka przestała być priorytetem i ustąpiła miejsca innym sprawom. 


Czy wiesz dlaczego tak się dzieje? 

Sama motywacja daje nam kopa i popycha do zrobienia pierwszego kroku. Domyślam się jednak, że w swoim życiu masz wiele aktywności, zajmującą pracę i wiele innych ważnych spraw, a czasu wolnego mało. Wykształtowałeś pewne przyzwyczajenia i nawyki, czasem nawet nieświadomie. Może każdy wieczór spędzasz surfując po sieci w poszukiwaniu właściwie niczego konkretnego? A może przerzucasz kanały TV? A może wstajesz rano i niby masz dużo czasu przed wyjściem z domu, a on pędzi jak oszalały i nigdy nie zdążysz powtórzyć słówek? 

Motywacja to za mało w skuteczności nauki języków.

Motywacja jest krótkoterminowa i w naszym zabieganym świecie szybko słabnie.

Motywacja jest przereklamowana, bo jest zbyt słabą siłą napędową.

Motivation is what gets you started. Habit is what keeps you going. J. Rohn
(Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać.)


Co zrobić więc, żeby wytrwać w nauce? 

Twoim celem jest swobodna rozmowa w języku obcym, swobodna komunikacja w pracy, w podróży i wiesz dobrze, że aby ten cel osiągnąć, musisz mieć z tym językiem kontakt. Musisz rozmawiać z ludźmi, słuchać, oglądać, czytać… i wreszcie myśleć.

Małe dziecko, które uczy się mówić, nieustannie słucha. Jest otoczone bodźcami z zewnątrz, ciągle słucha i rejestruje, aby zacząć powtarzać i tworzyć samodzielne zdania, zazwyczaj dalekie od pełnej poprawności gramatyczno-stylistycznej.

Pamiętaj, że język, którego się uczysz, jest językiem OBCYM. Oznacza to, że na początku brzmi dla Ciebie obco, nieznajomo. Często słyszę od kursantów, że boją się odezwać, bo.. boją się popełnić błędu, na pewno mają złą wymowę, nie znają słówek.

Zawsze to podkreślam i podkreślę jeszcze mocniej! To NATURALNE. Zaczynasz odzywać się, ale mówisz słowami, które są dla Ciebie obce, inaczej brzmią, a Ty czujesz się niekomfortowo. 

Język przestanie być obcy, jeśli poświęcisz mu dostatecznie dużo czasu, żeby go oswoić. Wtedy poczujesz się pewniej, zaczniesz rozmawiać w tym języku, zaczniesz realizować swoje cele.

Zapytasz pewno, okej… ale jak go oswoić? 

I tu dochodzimy do sedna, żeby język oswoić, musimy otaczać się wszystkim, co z nim związane. Musisz wyjść ze swojej strefy komfortu. Nigdy nie będziesz mówić swobodnie, jeśli nie będziesz próbować, popełniać błędy i próbować ponownie. Aż w końcu przełamiesz ten mur i przekonasz się, że Ty również możesz nauczyć się języka. Mimo, że wcześniej byłeś tak bardzo przekonany, że nie dasz rady.

Powiem Ci jak to zrobić.

Zastanów się co jest dla Ciebie największą przeszkodą. Słówka? Gramatyka? Mówienie? Rozumienie ze słuchu?

Wyznacz sobie 30 dni. Wydrukuj kalendarz do skreślania dat i powieś w widocznym miejscu. 

Wybierz zadania, które zawsze chciałeś wykonywać, ale nie mogłeś się zebrać albo brakowało Ci czasu (czyt: przeznaczałeś go na inne sprawy). Może to być słuchanie jednego podcastu dziennie, nauka 3 słówek dziennie, może po prostu surfowanie po Internecie, ale po stronach obcojęzycznych… Zajrzyj tutaj po więcej inspiracji.

Zastanów się, ile czasu - realnie - jesteś w stanie poświęcić na angielski KAŻDEGO DNIA. Jesli będzie to nawet 10 minut, to świetnie!

Zacznij od razu, jak tylko przygotujesz sobie materiały. 


Dlaczego akurat 30 dni i co będzie potem?

Podobno właśnie 30 dni potrzeba, aby wyrobić w sobie nowy nawyk. Nawyk uczenia się codziennie. Nawyk, który działa cuda. Nawyk, który jest najskuteczniejszą i najbardziej błyskawiczną metodą nauki języków.

Po 30 dniach wcale nie będziesz chcieć przestać. Będziesz kontynuować swoje zadania lub zmienisz je, w zależności od Twoich aktualnych potrzeb.

 

Zachęcam Cię do obejrzenia bardzo krótkiego, 3-minutowego filmiku o nawykach. Film jest po angielsku:

 

Już niebawem na blogu będę zamieszczać gotowe 30-dniowe Wyzwania Językowe. Oszczędzi to Twój czas, nie bedziesz musiał samodzielnie szukać materiałów i pomysłów.

Gorąco zachęcam do podzielenia się Twoją opinią w komentarzach poniżej. Jeśli zachęcisz innych, będzie nas więcej, a im więcej osób, tym większa siła wesprze nas w 30-dniowych Wyzwaniach :) 

Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji i wsparcia, aby wytrwać, możesz na nie liczyć wśród osób, które tak jak TY, dążą do tego, aby nauczyć się języka angielskiego. Znajdziesz takie osoby w zamkniętej grupie na Facebooku. Grupa jest dla wszystkich osób uczących się angielskiego, możesz tam porozmawiać po angielsku, wyjaśnić wątpliwości, znaleźć inspiracje i przede wszystkim wsparcie innych osób. Przekonasz się, że w grupie tkwi prawdziwa moc, dzięki której przetrwasz 30 dni ucząc się języka.
Grupa jest zamknięta, więc Twoje posty nie będą wyświetlane na Twojej tablicy i będą widoczne tylko dla członków grupy.

Po prostu sprawdź to. Nic Cię to nie kosztuje, no, może dwie minutki Twojego czasu :) 

Dobrego dnia!

 

Dziękujemy, że jesteś z nami! Chcesz wiedzieć jak zarabia BLOG i jak możesz nam pomóc nie płacąc ani złotówki? Sprawdź tutaj!

 

  
Podobne wpisy
 • e-book-13_4x3.jpg

  13 DNI Z PRAKTYCZNYM ANGIELSKIM 
- Tego Nie Było w Szkole!

  SPECJALNY E-BOOK Z WYZWANIA
  13 Days With Real-Life English

   

  Tak naprawdę to więcej niż e-book, to jest rewelacyjna metoda codziennej szybkiej nauki, którą pokochały tysiące osób i która daje niesamowite efekty... :)

 • getonabus[1].jpg

  TOP 10 Phrasal Verbs - March 2014 2/10

  Czujesz, że panujesz nad językiem, że znasz coraz więcej słów i komunikacja nie stanowi już takiego problemu... i nagle pojawiają się... phrasal verbs! Wystarczy, że do znanego nam słówka "look", dodamy "after" i powstaje nam zupełnie nowe znaczenie (look after sb - opiekować się kimś).

 • bowlines.jpg

  Po co czekać do jutra?

  “Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn’t do than by the ones you did do. So throw off the bowlines, sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.” – Mark Twain

  "Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Poznawaj, miej marzenia, odkrywaj."

  Motywacja
 

Komentarze

 • sara
  2015-02-08 15:54

  ja dzień w dzień poświęcam chociaż godzinę na angielski, słucham i słucham, a co najlepsze więcej rozumiem niż mówię, a co mnie przeraża to,że zaczynam myśleć po angielsku, ale żeby się wypowiedzieć na głos to od razu blokada i nic nie potrafię, nie mogę tego zrozumieć :)

 • Agnieszka
  2015-02-08 16:05

  Sara, a jak często masz okazję, żeby mówić? Staraj się na mówienie przeznaczać tyle czasu, ile na słuchanie. Wkrótce pojawi się artykuł o technikach uczenia się mówienia, a teraz zajrzyj tutaj: http://jezykipodroze.pl/krotkie-newsy-po-angielsku!.html
  Daj znać czy próbowałaś takiego sposobu wcześniej? Oczywiście materiały do słuchania mogą być różne, chodzi o samą technikę :) Trzymam kciuki!

 • Jakub
  2015-02-11 16:26

  Ja mam podobnie tak jak Sara. Rozumiem prawie wszystko to co ktoś do mnie mówi, ale jak przyjdzie do mówienia to już nie jest tak kolorowo. Te najprostsze zdania jeszcze mi jakoś przechodzą przez gardło ale jak przychodzi mi zbudować dłuższą wypowiedź to nagle zapominam słów i czasów jakich mam użyć.
  A tak po za tym czekam z niecierpliwością na artykuł o tym jak przygotować się do matury.

NEW CHALLENGE! 13 Days With Real-Life English

NOWE WYZWANIE! 13 dni z praktycznym angielskim! 

Dowiedz się więcej!


KUP E-BOOK Z WYZWANIA!

Witaj na BLOGU!

Autorzy bloga języki i podróże

Jeśli poszukujesz inspiracji, motywacji i skutecznych sposobów na naukę języków obcych a podróże są Twoim hobby jesteś we właściwym miejscu :) 

Newsletter
Lista tagów
wyzwanie angielski praktyczny angielski real life english USA Podróż do USA Amerykanie ebook wyzwanie angielski nauka słówek read in English aktywny wypoczynek materiały nauka angielskiego rosyjski czarny humor blog językowy wyzwanie fluency markers angielski słówka poprawiające płynność gramatyka angielski English article get up early jak się uczyć angielski słówka wyzwanie jak się uczyć opis książki po angielsku ciekawy opis książki po angielsku recenzja książki po angielsku poprawne zdania pisanie po angielsku sposoby nauki matura słuchanie listening rozmowa kwalifikacyjna job interview przydatne linki rozmowa o pracę nauka angielskiego język angielski konto bankowe zarabianie kurs w Rosji kurs językowy w Moskwie piosenki rosyjskie mama ljuba faszywi przyjaciele Serebro Серебро Диверсанты angielski matura wypracowania motywacja jak się uczyć słownik angielski słownik angielsko-polski słownik polsko-angielski najlepsze słowniki do angielskiego konkurs nauka alfabetu rosyjskiego nauka rosyjskiego rosyjski od podstaw petersburg kurs rosyjskiego nowosci hiszpanski angielski Motywacja słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku teściowa подарок тёще тёща strony do nauki angielskiego słówka po angielsku nauka słówek po angielsku USA Podróż do USA ubezpieczenie do Rosji wiza rosyjska słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku motywacja cytat angielski piosenki angielskie słówko dnia łączniki konwersacyjne konwersacje śmiać się rosyjski cмеяться над кем-либо gra słów po rosyjsku żart po rosyjsku russian beginner początkujący rosyjski wyzwanie z rosyjskim wyzwanie rosyjski mail wyzwanie mail rosyjski rosyjski wyzwanie mail wyzwanie rosyjski wyzwanie rosyjski email jak się uczyć jak nauczyć się angielskiego za darmo książki zmiana życia Wyzwanie Angielski wyzwanie językowe skuteczna nauka języka obcego kalendarz wyzwań do pobrania kalendarz wyzwań nowe słówka aplikacja ANKI darmowa nauka języka obcego Present Continuous jak uczyć się angielskiego nauka języka angielskiego wiza rosyjska Jak otrzymać wizę do Rosji wiza do Rosji wiza rosyjska auka słówek skuteczna nauka słówek aplikacja ANKI nauka nowych słówek język angielski podręczniki do nauki rosyjskiego materiały do nauki rosyjskiego nauka języka rosyjskiego nauka języka obcego metody triki wskazówki nauka języka obcego jak nauczyć się języka
Facebook