Zapisz się na newsletter!

Jak przygotować się do Matury z angielskiego i z jakich materiałów? SŁUCHANIE

KATEGORIE » Jak się uczyć? » Jak przygotować się do Matury z angielskiego i z jakich materiałów? SŁUCHANIE

2015-03-04 11:51

Jak przygotować się do egzaminu maturalnego, z jakich pomocy korzystać, gdzie znaleźć źródła internetowe i tradycyjne? 

a) zanim zaczniesz - poznaj maturę w warunkach ekstremalnych
b) jak skutecznie trenować słuchanie i co zrobić, aby za każdym razem wynik stawał się lepszy?
c) czytanie ze zrozumieniem, jak uzyskiwać dobre rezultaty, w jaki sposób pracować z tesktem czytanym, aby jednocześnie rozszerzać słownictwo i poznawać struktury gramatyczne potrzebne w kolejnej części
d) struktury gramatyczne, jakie materiały wyczerpują proponowane przez ministerstwo formy zadań, jak je robić, aby za każdym razem polepszać swój wynik
e) pisanie, jak pisać pod egzaminatora, na co postawić: kreatywność czy "pewniaki"? Jakie sformułowania nauczyć się, aby nigdy nas nie zawiodły.

Dzisiaj poruszę dwa pierwsze punkty: jak poznać maturę w warunkach ekstremalnych i jak skutecznie trenować słuchanie.

Bez względu na to kiedy znajdziesz maturę, już dzisiaj powinieneś napisać przykładową maturę dla siebie w ekstremalnych warunkach.

Wydrukuj przykładowy arkusz z CKE i wykonaj go poza domem: w kawiarni, bibliotece, świetlicy itd. Twoje biurko w pokoju to strefa komfortu, do której jesteś przyzwyczajony. Na egzaminie maturalnym wylosujesz swoje miejsce i nigdy nie wiesz co będzie Cię rozpraszać, ani jak dobrze będziesz słyszał dźwięk nagrań. Przygotuj się na ekstremalne warunki, a jeśli na egzaminie okażą się sprzyjające, będziesz się czuł bardzo swobodnie i pewnie. Zobacz ile trwa matura. Niech środowisko arkusza egzaminacyjnego będzie Twoim normalnym środowiskiem pracy. Polub arkusz maturalny, niech nie zdekoncentruje Cie jego “urzędowa” forma.

Podziel się w komentarzach Twoimi wrażeniami. Czy wpłynęło to na Twoją koncentrację i wyniki?

SŁUCHANIE

Jednym słuchanie sprawia większe trudności, innym mniejsze. Czasem osoby, które są osłuchane, otrzymują mniej punktów, ponieważ udzielają błędnych odpowiedzi. Działa to też odwrotnie. Dowiedz się jak przygotować się do części słuchania.

Jeszcze przed maturą

1. Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj. Oglądaj filmy, filmiki na youtube, słuchaj radia, wszystko w wersji anglojęzycznej. Tutaj znajdziesz sprawdzone i wartościowe podcasty po angielsku. Najlepiej codziennie, nawet po 10 minut. Słuchaj w drodze do szkoły czy podczas wykonywania prac domowych. Możesz codziennie słuchać czegoś innego lub słuchać jednego podcastu przez cały tydzień. Możesz co tydzień zmieniać sposób odsłuchiwania. Oswajaj się z angielskim. Poznawaj różne akcenty.

2. Raz w tygodniu (lub częściej - w zależności od tego jak priorytetowa jest matura z angielskiego dla Ciebie) zrób jedno zadanie maturalne ze słuchania. Najpierw dokładnie zapoznaj się z treścią pytań i włącz nagranie. Skoncentruj się na tym co słyszysz. Przesłuchaj nagrania dwukrotnie, odpowiedz na pytania, sprawdź odpowiedzi. Odpowiedzi błędne zaznacz i przesłuchaj nagrania ponownie i sprawdź dlaczego popełniłeś błąd. Czy był jakiś haczyk? Jaki? ZAPISZ GO w specjalnym zeszycie. Powtarzając materiał do matury szybko przypomnisz sobie wszystkie haczyki ze słuchania, które wynotowałeś. Wydrukuj sobie transkrypcję słuchanki. Wypisz do specjalnego zeszytu nowe słówka i całe zwroty. Przyda Ci się to nie tylko do słuchania, ale także do części czytania i części gramatycznej.

Z jakich materiałów maturalnych korzystać? Polecamy:

1. Oxford Matura Trainer. Poziom podstawowy. Repetytorium with Online Practice. Matura 2015
2. Oxford Matura Trainer. Poziom rozszerzony. Repetytorium with Online Practice. Matura 2015
3. Matura Practice Tests. Poziom podstawowy. Wyd. Express Publishing
4. Matura Practice Tests. Poziom rozszerzony. Wyd. Express Publishing
6. Informator maturalny 


W trakcie pisania matury

Przede wszystkim weź głęboki oddech. Możesz wziać trzy oddechy, jeśli będzie to dla Ciebie lepsze. Uśmiechnij się do siebie. Będzie dobrze :)
Przeczytaj dokładnie i świadomie wszystkie pytania. Postaraj się wczuć w tekst. Zastanów się, o czym będzie słuchanka. 
Koncentruj się na słuchaniu, nie rozpraszaj się. Wcześniejsze osłuchiwanie się z angielskim poprzez podcasty na pewno ułatwi zadanie. Nie denerwuj się kiedy nie zrozumiesz jakiegoś słówka. To, co jest najważniejsze, to zrozumienie całości. Jeśli nie odpowiesz na jakieś pytanie, nie będzie to koniec świata. Najważniejsze jest podejść ze spokojem :)
Jednym z częstszych haczyków pojawiających się w słuchankach są przeczenia! Czasem jedno małe słówko „not” całkowicie zmienia znaczenie polecenia! Bądź czujny.
Znajomość gramatyki ma duże znaczenie i często wykorzystywana jest w podchwytliwych pytaniach.
Weź głęboki oddech i uśmiechnij się. Zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, żeby wykonać tę część. Gratuluję! :)

Jeśli masz jakiegokolwiek pytania, zapraszam Cię do komentowania poniżej.

Podobne wpisy
 • americans_4x3[1].jpg

  13 osobliwości Amerykanów

  Dla obywateli Stanów Zjednoczonych Ameryki to naturalne i normalne rzeczy. Cała reszta świata spogląda na nie jako prawdziwe osobliwości :)

  USA Podróż do USA Amerykanie
 • hello2.jpg

  Jak nauczyć się języka obcego? Cz. 3

  Jak nauczyć się języka obcego?

  Wiemy już, jak ważne w procesie nauki jest prawdziwe zaangażowanie   i szczera wiara w osiągnięcie sukcesu, otaczanie się językiem z każdej możliwej strony i pochłananie dosłownie wszystkiego, co w danym języku znajdziemy.

  Wszystko jasne. Ale konkretnie ILE czasu potrzeba, aby opanować język w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację?

 • 522221_451940801509893_1020367957_n.jpg

  What is success?

  effort - physical or mental activity needed to achieve sth - wysiłek, staranie
  repeat - to do something more than once - powtarzać
  day in day out - done or happening every day for a long period of time - dzień w dzień

 

Komentarze

NEW CHALLENGE! 13 Days With Real-Life English

NOWE WYZWANIE! 13 dni z praktycznym angielskim! 

Dowiedz się więcej!


KUP E-BOOK Z WYZWANIA!

Witaj na BLOGU!

Autorzy bloga języki i podróże

Jeśli poszukujesz inspiracji, motywacji i skutecznych sposobów na naukę języków obcych a podróże są Twoim hobby jesteś we właściwym miejscu :) 

Newsletter
Lista tagów
wyzwanie angielski praktyczny angielski real life english USA Podróż do USA Amerykanie ebook wyzwanie angielski nauka słówek read in English aktywny wypoczynek materiały nauka angielskiego rosyjski czarny humor blog językowy wyzwanie fluency markers angielski słówka poprawiające płynność gramatyka angielski English article get up early jak się uczyć angielski słówka wyzwanie jak się uczyć opis książki po angielsku ciekawy opis książki po angielsku recenzja książki po angielsku poprawne zdania pisanie po angielsku sposoby nauki matura słuchanie listening rozmowa kwalifikacyjna job interview przydatne linki rozmowa o pracę nauka angielskiego język angielski konto bankowe zarabianie kurs w Rosji kurs językowy w Moskwie piosenki rosyjskie mama ljuba faszywi przyjaciele Serebro Серебро Диверсанты angielski matura wypracowania motywacja jak się uczyć słownik angielski słownik angielsko-polski słownik polsko-angielski najlepsze słowniki do angielskiego konkurs nauka alfabetu rosyjskiego nauka rosyjskiego rosyjski od podstaw petersburg kurs rosyjskiego nowosci hiszpanski angielski Motywacja słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku teściowa подарок тёще тёща strony do nauki angielskiego słówka po angielsku nauka słówek po angielsku USA Podróż do USA ubezpieczenie do Rosji wiza rosyjska słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku motywacja cytat angielski piosenki angielskie słówko dnia łączniki konwersacyjne konwersacje śmiać się rosyjski cмеяться над кем-либо gra słów po rosyjsku żart po rosyjsku russian beginner początkujący rosyjski wyzwanie z rosyjskim wyzwanie rosyjski mail wyzwanie mail rosyjski rosyjski wyzwanie mail wyzwanie rosyjski wyzwanie rosyjski email jak się uczyć jak nauczyć się angielskiego za darmo książki zmiana życia Wyzwanie Angielski wyzwanie językowe skuteczna nauka języka obcego kalendarz wyzwań do pobrania kalendarz wyzwań nowe słówka aplikacja ANKI darmowa nauka języka obcego Present Continuous jak uczyć się angielskiego nauka języka angielskiego wiza rosyjska Jak otrzymać wizę do Rosji wiza do Rosji wiza rosyjska auka słówek skuteczna nauka słówek aplikacja ANKI nauka nowych słówek język angielski podręczniki do nauki rosyjskiego materiały do nauki rosyjskiego nauka języka rosyjskiego nauka języka obcego metody triki wskazówki nauka języka obcego jak nauczyć się języka
Facebook