Zapisz się na newsletter!

Jak możesz wykorzystać tekst lub film z Wyzwania jeszcze lepiej?

KATEGORIE » Jak się uczyć? » Jak możesz wykorzystać tekst lub film z Wyzwania jeszcze lepiej?

2015-03-30 15:10

Przez ostatnie 30 dni nauczyłeś się nowych słów i zwrotów. Ćwiczyłeś tworzenie zdań z nowymi słówkami. Wreszcie, po 30 dniach przeczytałeś autentyczny artykuł z BBC!

Gratuluję! Cieszę się razem z Tobą! 

Jeśli chciałbyś wykorzystać tekst, który przeczytałeś jeszcze lepiej, powiem Ci jak to zrobić :) Poniższe wskazówki dotyczą nie tylko tekstu, ale również filmiku, który poznasz niebawem :) Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do Wyzwania #2, koniecznie dołącz teraz: https://www.facebook.com/events/903668576320966/


Domyślam się, że zależy Ci na tym, aby mówić swobodnie i płynnie, a do tego poprawnie gramatycznie. Zdradzę Ci za chwilę jedno z moich ulubionych ćwiczeń, dzięki któremu (pod warunkiem, że jest wykonywane naprawdę regularnie) płynność w mówieniu dosłownie eksploduje.

Gotowy? :) 

Jakby to powiedziała moja dwuipółletnia córka, „do startu, start!”

Zakładam, że tekst już przeczytałeś i go znasz. Polecam przeczytanie go nawet kilkukrotne, jeśli tylko tego potrzebujesz.

Koniecznie znajdź miejsce, w którym możesz mówić NA GŁOS. To bardzo ważne. Przecież gdy rozmawiasz z ludźmi, używasz swojego głosu, prawda?

Żeby mówić płynnie w jakimkolwiek języku, trzeba oswoić się z brzmieniem swojego głosu w innym języku. Właśnie dlatego wielu osobom tak trudno jest przełamać barierę w mówieniu, bo gdy mówią w języku obcym, czują się dosłownie „obco”. I to jest zupełnie naturalne. Jednak, żeby język obcy stał się nam bardziej bliski, trzeba się z nim zmierzyć :) im częściej i więcej będziemy go używać AKTYWNIE, w MOWIE, tym szybciej przestanie być obcy. 

Przeczytaj powoli - tak jak czytałbyś komuś - pierwszy akapit. 

Wypisz słowa klucze opisujące to, co przeczytałeś. Wyobraź sobie, że rozmawiasz z kimś, kto chciałby dowiedzieć się o czym był artykuł, patrząc na te słowa i nie patrząc w tekst, OPOWIEDZ, co właśnie przeczytałeś.

Nie pamiętasz słówek? Zapomniałeś jak to powiedzieć? To naturalne. Wróć do tekstu, przeczytaj ponownie na GŁOS i jeszcze raz opowiedz go.

Powtarzaj opowiadanie każdego akapitu do momentu, w którym poczujesz się swobodnie.

To, co na pewno pomoże Ci w ugładzeniu wypowiedzi, to łączniki konwersacyjne, odpowiednia intonacja i łączenie słówek. Naucz się mówić tak jak native speaker! 

Jeszcze więcej łączników konwersacyjncyh znajdziesz tutaj: http://jezykipodroze.pl/laczniki-konwersacyjne-czyli-jak-mowic-plynnie-po-angielsku-.html

Chcesz, żeby efekty PRZEROSŁY Twoje oczekiwania? :)

Zaczniesz mówić po angielsku pięknie znacznie SZYBCIEJ niż się tego spodziewasz jeśli wyjdziesz ze swojej strefy komfortu…

Potrzebny będzie dyktafon. Możesz wykorzystać do tego swój telefon/smartfon.

Ponownie wyobraź sobie, że opowiadasz komuś o świetnym artykule, jaki przeczytałeś. I zacznij opowiadać. Zanim to jednak zrobisz, nagraj się. Możesz nagrać część wypowiedzi (np. jeden lub dwa akapity).

Zatrzymaj się i odsłuchaj się. 

Jeśli słyszysz błędy i wiesz jak je poprawić, nagraj się ponownie. Nagrywaj się tyle razy, ile potrzebujesz. Możesz też po prostu odsłuchać się i zostawić to. 

Mam tylko prośbę do Ciebie. Nie usuwaj tego nagrania.

Przy okazji kolejnego tekstu lub filmiku, zrób to ćwiczenie ponownie. Rób je za każdym razem, kiedy uczysz się czegoś nowego. I nagrywaj się. 

Jeśli bardzo nie chcesz słuchać swojego głosu (zaufaj mi, ja też nie znoszę brzmienia swojego głosu!), nie odsłuchuj nagrań od razu.

Gdy nagrasz się 5 razy, po 5 razie odsłuchaj wszystkich nagrań, od pierwszego do piątego. 

Uśmiechniesz się do siebie :) Będziesz miło zaskoczony… :) Tego jestem pewna. 

Trzymam kciuki za Ciebie! Jeśli zdecydowałeś się na dodatkowe wykorzystanie tekstu (lub filmiku), będę wdzięczna jeśli podzielisz się ze mną efektami!

  
Podobne wpisy
 

Komentarze

NEW CHALLENGE! 13 Days With Real-Life English

NOWE WYZWANIE! 13 dni z praktycznym angielskim! 

Dowiedz się więcej!


KUP E-BOOK Z WYZWANIA!

Witaj na BLOGU!

Autorzy bloga języki i podróże

Jeśli poszukujesz inspiracji, motywacji i skutecznych sposobów na naukę języków obcych a podróże są Twoim hobby jesteś we właściwym miejscu :) 

Newsletter
Lista tagów
wyzwanie angielski praktyczny angielski real life english USA Podróż do USA Amerykanie ebook wyzwanie angielski nauka słówek read in English aktywny wypoczynek materiały nauka angielskiego rosyjski czarny humor blog językowy wyzwanie fluency markers angielski słówka poprawiające płynność gramatyka angielski English article get up early jak się uczyć angielski słówka wyzwanie jak się uczyć opis książki po angielsku ciekawy opis książki po angielsku recenzja książki po angielsku poprawne zdania pisanie po angielsku sposoby nauki matura słuchanie listening rozmowa kwalifikacyjna job interview przydatne linki rozmowa o pracę nauka angielskiego język angielski konto bankowe zarabianie kurs w Rosji kurs językowy w Moskwie piosenki rosyjskie mama ljuba faszywi przyjaciele Serebro Серебро Диверсанты angielski matura wypracowania motywacja jak się uczyć słownik angielski słownik angielsko-polski słownik polsko-angielski najlepsze słowniki do angielskiego konkurs nauka alfabetu rosyjskiego nauka rosyjskiego rosyjski od podstaw petersburg kurs rosyjskiego nowosci hiszpanski angielski Motywacja słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku teściowa подарок тёще тёща strony do nauki angielskiego słówka po angielsku nauka słówek po angielsku USA Podróż do USA ubezpieczenie do Rosji wiza rosyjska słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku motywacja cytat angielski piosenki angielskie słówko dnia łączniki konwersacyjne konwersacje śmiać się rosyjski cмеяться над кем-либо gra słów po rosyjsku żart po rosyjsku russian beginner początkujący rosyjski wyzwanie z rosyjskim wyzwanie rosyjski mail wyzwanie mail rosyjski rosyjski wyzwanie mail wyzwanie rosyjski wyzwanie rosyjski email jak się uczyć jak nauczyć się angielskiego za darmo książki zmiana życia Wyzwanie Angielski wyzwanie językowe skuteczna nauka języka obcego kalendarz wyzwań do pobrania kalendarz wyzwań nowe słówka aplikacja ANKI darmowa nauka języka obcego Present Continuous jak uczyć się angielskiego nauka języka angielskiego wiza rosyjska Jak otrzymać wizę do Rosji wiza do Rosji wiza rosyjska auka słówek skuteczna nauka słówek aplikacja ANKI nauka nowych słówek język angielski podręczniki do nauki rosyjskiego materiały do nauki rosyjskiego nauka języka rosyjskiego nauka języka obcego metody triki wskazówki nauka języka obcego jak nauczyć się języka
Facebook