Zapisz się na newsletter!

DAY 29/30

KATEGORIE » Wyzwanie » 30 dni - zrozumiesz Native Speakera » DAY 29/30

2015-04-14 11:20

Hello! Are you ready for an... IDIOM? :)

Witaj! Gotowy na idiom? 

a round peg in the square hole (or: a square peg in a round hole) - smn who is uncomfortable or who does not belong in a particular situation - nie pasować jak groch przy drodze

​I feel like a square peg in a round hole at my office. Everyone else seems ambitious and dedicated to their work and I just want to make a living.
Trying to teach me how to cook is like trying to fit a square peg into a round hole. I have no idea what to do in the kitchen.


Task 1: Create a sentence with today’s word. Share your thoughts in the comments below.
Zadanie 2: Stwórz zdanie z dzisiejszym słówkiem. Napisz je w komentarzach poniżej.

 

BONUS NATIVE SPEAKER EXPRESSION:
We are supposed to be different. (My) mamy być inni. 


Task 2: Today THINK about these sentences and words. Try to say them out loud as often as possible. Talk to yourself. Imagine yourself using this sentences. Write them down in the comments below. Your goal is to be able to speak them automatically by the end of the day!

Zadanie 2: Przez cały dzień MYŚL o tych zdaniach i słowach. Staraj się wypowiadać je na głos tak często jak tylko to możliwe. Wyobraź sobie jak wypowiadasz te zdania. Zapisz je komentarzach poniżej. Twoim celem jest wypowiadanie ich automatycznie do końca dnia!

Podobne wpisy
 • success_blog_4x3.jpg

  Your Monday Motivation!

  What is success?

  motywacja cytat angielski
 • dsc019281 (640x480).jpg

  9 maja - Dzień Zwycięstwa – Moskwa

  9 maja. Kiedy udałem się na Plac Czerwony niewiele wiedziałem o tym, co mam za chwilę zobaczyć, oglądałem – jak zapewne każdy z nas – urywki z transmisji z parady w telewizji polskiej, ale poza tym niewiele więcej. Mieszkając w Moskwie już kilka miesięcy wiedziałem jednak, że wiele faktów dotyczących naszych wschodnich sąsiadów przyjętych w Polsce to daleka nadinterpretacja lub brak wiedzy. Chodzi mi chociażby o namiętne pokazywanie w polskiej telewizji babuszek owiniętych chustą ze złotymi zębami w śnieżnej zamieci na tle Placu Czerwonego odpowiadających na pytania dziennikarza lub też przekonanie, że wszyscy piją na potęgę. Tego typu i inne bzdury wygadywał ostatnio u Kuby Wojewódzkiego bohater telewizji śniadaniowej TVN, który mieszkał wprawdzie przez pięć lat w Moskwie, ale to było w 1995 roku czyli 17 lat temu!

 • 1155stare-miasto.jpg

  Warsaw Memories Part 3

  Let’s have a look at the last comments on our beautiful city of Warsaw. Today we will have a chance to see the city from a German and Chinese perspective! :)

  ANNA, GERMANY

  “Here is a short note on my Warsaw experience.

 

Komentarze

 • Michcik
  2015-04-23 14:32

  In the kitchen I feel like a round peg in the square hole.

 • nuala
  2015-04-16 09:52

  These shoes suit like a round peg in the square hole. You must put other.

 • ania
  2015-04-15 16:42

  At my previous workoffice I felt like a round peg in a square hole. Fortunately now is much better!

  A round peg in a square hole.

  We are supoosed to be different!

  Trying to teach me how to weld is like trying to fit a square peg into a round hole.

 • Agata Ros
  2015-04-15 09:15

  Her outfit of the day looks as though she wants to put a square peg in a round hole.

 • Emilia
  2015-04-14 22:25

  One year I live in a other country and sometimes I feel hier like a square peg in a round hole.

  We are supposed to be different.

 • katarzyna k
  2015-04-14 21:33

  I don't like crowded places and big parties where I feel like a round peg in the square hole.

  We are supposed to be different.

 • alicja g
  2015-04-14 18:34

  i choose new school that was my misteake because i feel like a peg in a square hole

 • Ziomalka
  2015-04-14 16:01

  Low self-esteem can be exacerbated by a sense of being a square peg in a round hole.

 • Basia :)
  2015-04-14 15:19

  On my Polish lessons I feel like a round pig in the square hole.

 • karolina
  2015-04-14 13:47

  I feel like a square peg in a round hole at the wheel. I don't like driving because there are so many things distracting me and I dont't feel safe on busy roads.

 • M.
  2015-04-14 13:46

  It is very unkind to feel like a round peg in the square hole. But when I am going to new places, especially where people know each other, I totaly feel like a round peg in the square hole and I want to run away from this place. People look foward to our change. For them we are supposed to be different. That's impossible. We can just be ourselves.

 • Tomek
  2015-04-14 13:14

  Something I am as a round peg in the square hole because others do try to work and I think about beautiful and rich life
  In my last school I was as a round peg in the square hole and I teared this school. I do not regret my decision but German`s teacher praised me because I did good exercises while lessons

 • Aga W.
  2015-04-14 12:26

  I feel like a sguare peg in the round hole in my kitchen when I trying to cook.

 • Ewelina
  2015-04-14 12:04

  I feel like a squar peg in a round hole wjen I am at the party. I don't like that kind of events.

  I feel like a squar peg in a round hole at my office. Everyone else seems ambitious and dedicated to their work and just want to make a living.

  Trying to teach me how to cook is like trying fit a square peg into a round hole. I have no idea what to do in the kitchen.

NEW CHALLENGE! 13 Days With Real-Life English

NOWE WYZWANIE! 13 dni z praktycznym angielskim! 

Dowiedz się więcej!


KUP E-BOOK Z WYZWANIA!

Witaj na BLOGU!

Autorzy bloga języki i podróże

Jeśli poszukujesz inspiracji, motywacji i skutecznych sposobów na naukę języków obcych a podróże są Twoim hobby jesteś we właściwym miejscu :) 

Newsletter
Lista tagów
wyzwanie angielski praktyczny angielski real life english USA Podróż do USA Amerykanie ebook wyzwanie angielski nauka słówek read in English aktywny wypoczynek materiały nauka angielskiego rosyjski czarny humor blog językowy wyzwanie fluency markers angielski słówka poprawiające płynność gramatyka angielski English article get up early jak się uczyć angielski słówka wyzwanie jak się uczyć opis książki po angielsku ciekawy opis książki po angielsku recenzja książki po angielsku poprawne zdania pisanie po angielsku sposoby nauki matura słuchanie listening rozmowa kwalifikacyjna job interview przydatne linki rozmowa o pracę nauka angielskiego język angielski konto bankowe zarabianie kurs w Rosji kurs językowy w Moskwie piosenki rosyjskie mama ljuba faszywi przyjaciele Serebro Серебро Диверсанты angielski matura wypracowania motywacja jak się uczyć słownik angielski słownik angielsko-polski słownik polsko-angielski najlepsze słowniki do angielskiego konkurs nauka alfabetu rosyjskiego nauka rosyjskiego rosyjski od podstaw petersburg kurs rosyjskiego nowosci hiszpanski angielski Motywacja słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku teściowa подарок тёще тёща strony do nauki angielskiego słówka po angielsku nauka słówek po angielsku USA Podróż do USA ubezpieczenie do Rosji wiza rosyjska słówka po rosyjsku demotywatory po rosyjsku motywacja cytat angielski piosenki angielskie słówko dnia łączniki konwersacyjne konwersacje śmiać się rosyjski cмеяться над кем-либо gra słów po rosyjsku żart po rosyjsku russian beginner początkujący rosyjski wyzwanie z rosyjskim wyzwanie rosyjski mail wyzwanie mail rosyjski rosyjski wyzwanie mail wyzwanie rosyjski wyzwanie rosyjski email jak się uczyć jak nauczyć się angielskiego za darmo książki zmiana życia Wyzwanie Angielski wyzwanie językowe skuteczna nauka języka obcego kalendarz wyzwań do pobrania kalendarz wyzwań nowe słówka aplikacja ANKI darmowa nauka języka obcego Present Continuous jak uczyć się angielskiego nauka języka angielskiego wiza rosyjska Jak otrzymać wizę do Rosji wiza do Rosji wiza rosyjska auka słówek skuteczna nauka słówek aplikacja ANKI nauka nowych słówek język angielski podręczniki do nauki rosyjskiego materiały do nauki rosyjskiego nauka języka rosyjskiego nauka języka obcego metody triki wskazówki nauka języka obcego jak nauczyć się języka
Facebook